Belediye garajından mazot alan belediye avukatı ile başkana 12 yıl hapis talebi

Bartın’da, Amasra İlçe Belediyesi’nin garajından mazot alınması ile ilgili Belediye Başkanı Recai Çakır ve belediye avukatı Berkay Dal hakkında zimmet suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Duruşmayı takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, “Hakikaten Aziz Nesin’in hikayelerine konu olacak bir duruşmadan, davadan bahsediyoruz. Belediyenin avukatı, belediyenin mazotuyla duruşmaya gitti diye yargılanıyor” dedi.

DHA’nın haberine göre, bugün Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, tutuksuz sanıklar CHP’li Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve belediye avukatı Berkay Dal katıldı. Partililer de salonda hazır bulunurken, duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya da takip etti.

DAL: BU SİYASİ BİR DAVADIR

Duruşmada kendini savunan Berkay Dal, suçlamaları reddetti.

“10 Ocak 2024 tarihinde Amasra Belediyesi’nin Zonguldak İdare Mahkemesi’nde duruşması vardı ve belediye avukatı olarak bu duruşmaya gitmem gerekiyordu” diyen Dal, “Ben de Belediye Başkanı’nı aradım, bana ‘Araç tahsis edemem, yakıt veririz, mahsuplaşırız’ dedi. Bartın’dan çıkarken ne kadar kullandığım belli olsun diye aracımın yakıt deposunu doldurdum ve duruşmaya gittim ve döndüm. Bir gün sonra da belediye garajından 24 litre mazot aldım. Amasra küçük bir yer ve dedikodular çıkınca parasını iade ettim. Bu, birileri tarafından tezgahlandı. Siyasi karalama amaçlıdır ve bu siyasi bir davadır. Suçun zimmet suçu olmadığını biliyoruz. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÇAKIR: NEYİ ZİMMETE GEÇİRDİM AÇIKLAMA BEKLİYORUM

Duruşmada dinlenen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise “Avukatımız Zonguldak’a gittikten bir gün sonra kullandığı 24 litre mazotu belediye garajından kendisine iade ettik. Bu iade de deflerimizde kayıtlıdır. Bize kara çalmaya çalışan sahte isim ve imzayla bu durum bir suçmuş gibi ihbar edildi. Mektubu yazan kişinin seçimlerden AK Parti aday adayı olan kişinin yanında çalışan biri olduğunu öğrendik. Hakkında da ayrıca suç duyurusunda bulunduk” dedi.

12 yıla kadar hapsinin istendiğini hatırlatan Çakır, “Şu anda zimmet suçlamasıyla 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmamız istenen bir iddiayla karşı karşıyayız. Bu durumu sadece hukukla açıklamak mümkün değildir. Yargı gereğini yapacaktır, buna inancım tamdır. Neyi zimmetime geçirdiğimi ben de merak ediyorum. İddia makamından bunu bize açıklamasını bekliyorum” diye konuştu.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, savcının mütalaa hazırlaması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

MURAT BAKAN: KOMİK BİR DAVADAN BAHSEDİYORUZ

Duruşma öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, “Bu duruşma Türkiye’de yargının ne kadar siyasallaştığını ortaya koyan davadır. Hakikaten Aziz Nesin’in hikayelerine konu olacak bir duruşmadan davadan bahsediyoruz. Dava konusu olay belediyenin duruşması için, belediyenin avukatı belediyenin mazotuyla duruşmaya gitti diye yargılanıyor. Bir hukukçu olarak, aynı zamanda bir hukukçu milletvekili olarak böyle bir iddianameye imza atan savcının yerinde olmak istemezdim” dedi.

Avukatların yasal olarak yargılama giderlerini alabileceğini söyleyen Bakan, “Yargılama itibariyle komik bir davadan bahsediyoruz. Bir avukatın, bir hukukçunun yargılama giderini alması kadar ve masraflarını alması kadar doğal bir şey yok. Zaten bu Avukatlık Kanunu’nda bizim yönetmeliklerimizde usullerimizde, kaidelerimizde olan bir şeydir. Bir zimmet suçu çıkma ihtimali olmayan bir davadan zimmet çıkartan ve bu yargılamayı olağanüstü hızla dava açacak noktaya gelen bir yargılama sürecinden bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da davanın takipçisi olacaklarını ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ile belediye avukatı Berkay Dal’ın yanında olacaklarını dile getirdi.

Ne olmuştu?

Amasra Belediyesi’nin avukatı Berkay Dal, 11 Ocak günü, Zonguldak İdare Mahkemesi’nde Amasra Belediyesi ile ilgili görülen bir dava için belediyenin garajından kendi aracına 24 litre mazot alarak, Zonguldak’a gidip, geldi. Geçen şubat ayında isimsiz mektupla savcılığa ihbar yapıldı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve avukatı Berkay Dal hakkında soruşturma başlattı. Sonrasında Çakır ve Dal hakkında “zimmet” suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame, Bartın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x